Samtliga nyheter 2013

Här visas samtliga nyheter från 2013.
2013-12-20

BohOF önskar alla Fågelvänner GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR.

2013-12-16

Ny väderbeständig dekal.
Äntligen! Föreningen har nu tagit fram en ny upplaga av Bohof-dekalen. Samma layout som tidigare, men med en helt annan väderbeständighet. Lämpar sig utmärkt att sätta på bilrutan eller kikarstativet. Problemen med den gamla som löstes upp av regn och väta skall nu vara ett minne blott. ”Jag har sjä...

2013-12-06

Vilken fågel har störst vingbredd?
Är det skrattmås, tärnmås, tretåig mås eller dvärgmås? Detta var en av de tio frågor, som deltagarna i BohOF:s Fågelquiz nyligen fick att fundera på Tretåig mås har bredast … … vingbredd. Därefter kommer skrattmås, tärnmås och minst är dvärgmås. Men att vara språkkunnig i fåglars namn på engelsk...

2013-12-05

Fågelmatning
Nu närmar sig kylan då småfåglarna behöver litet stöd med mat och fett. Fåglar, som inte lämnat oss för varmare länder, kan uppmuntras och få hjälp av oss, samtidigt som vi kan njuta av deras närhet. Sätt fågelbord och matare i närheten av buskar där fåglarna kan känna skydd och säkerhet. Frön, äppl...

2013-12-03

BohOF har fått en tubkikare
När Willy Göthberg i Lysekil av hälsoskäl inte längre orkade bära med sig sin tubkikare i markerna tänkte han att den kommer till bättre nytta om någon fågelintresserad ungdom använder den. Han har därför skänkt sin tubkikare med stativ till föreningen och vill att den används i någon form av ungdom...

2013-11-21

Bändelkorsnäbb mitt i Uddevalla Centrum.
Måndagen den 18 november upptäckte Anders Fransson från Lysekil fyra bändelkorsnäbb utanför Riverside vid Bohusläns Museum. De födosökte i de mycket bärrika prydnadsaplarna. Aplarna har mycket bär så de kan nog bli kvar på lokalen under många dagar. Bändelkorsnäbben är vår ovanligaste korsnäbb och d...

2013-11-20

Givande besök på Fågelcentralen
Medlemmar i BohOF har varit på fågelcentralen i Kungälv på studiebesök. Tommy Järås visade bilder och berättade om verksamheten från pilgrimsfalk till dagens arbete med att rädda skadade fåglar. Efter bildvisningen besökte vi 13 deltagarna rehabiliteringen och fick titta på bl.a. sula, kattugg...

2013-11-19

BACKSVALA
Vid BohOF:s styrelsemöte i september togs backsvalans problem upp. Numera täcks grusgropar, backsvalans häckningsmiljö, igen av täcktägaren. Detta har gjort att arten minskat kraftigt i landskapet. Men i sand-och grustäkter kan värdefulla miljöer återskapas Vad kan vi då göra för att rädda/bibehåll...

2013-06-27

BOHOF HAR FÅTT TILLÖKNING
Föreningen Grosshamns Fågelstation är senaste tillskottet till den lokala föreningsfloran i Sotenäs.Ett konstituerande möte har hållits och den nya föreningen kommer att vara direkt knuten till Bohof.- Det är bra att föreningen är bildad, tycker ordförande Gunnar Selstam. Nu blir allting mer lättarb...

2013-06-17

Ny länk på hemsidan-Reserapporter
Hej alla medlemmar Vi har skapat en ny länk på vår hemsida- ReserapporterDär har vi tänkt att lägga upp reserapporter från våra medlemmar.Här kommer såväl nya som gamla rapporter att läggas upp så tveka inte att skicka in en reserapport ( fågelresa ) till oss. HälsningarStyrelsen

2013-05-13

Studiebesök Grosshamn!
I söndags besökte Sotenäsets nystartade mullegrupp under ledning av bl.a. Kristina Sjölin ringmärkningen i Grosshamn. Ca 40 sexåringar med ledare gick den vackra vägen dit ner, där de fick se vad vi håller på med på mornarna maj. En Trädgårdsångare och en Koltrasthona som nyss fångats och ringmärkts...

2013-05-11

VEDHOLMEN/VALLERÖ
Lördagen den 11 maj samlades 16 skådare vid Hälleviksstrand för en tur ut till Vedholmen/Vallerö. Där skulle föreningens nya vindskydd, som kommit till med stor ideell insats samt medel från Studiefrämjandet, invigas. Vi började med Vedholmen eftersom vinden friskade i under de första morgontimma...

2013-05-08

INVENTERINGSARTER 2013
Riksinventeringsart i år är FISKGJUSEN. Det beräknas idag häcka ca 35 par i Bohuslän och Rune Hixén gjorde en noggran inventering 2007. Resultatet av inventeringen är presenterat i Fåglar i Bohuslän 2:2008. Uppföljning av tidigare boplatser är önskvärt och där kan alla som vill deltaga medverka. De...

2013-04-30

KONSERT: BIRDS - Lördag 4 maj kl 15 Nordiska Akvarellmuseet Skärhamn
En unik konsert med musik, fotografi och fågelsång, ett samarbete mellan Cecilia Ekmark flöjtist, Roger Johansson pianist/tonsättare, Hans Falklind fågelfotograf och Sveriges Ornitologiska förening. Musik av bl.a. Olivier Messiaen, Takashi Yoshimatsu och Roger Johansson. Projektet stöds av Statens M...

2013-04-18

RARITETER
Så har det då äntligen lossnat på fågelfronten. Förutom en ordentlig islossning vad gäller insträckande vårfåglar har det den senaste veckan setts två fina rariteter i landskapet. Det började med att Mats Tunsvik upptäckte en svarthuvad mås vid Trälebergs kile den 10 april. Fågeln, som hade sommardr...

2013-03-23

Årsmöte
Precis som förra året tänkte vi hålla årets årsmöte vid Ålslån utanför Uddevalla. Vi tänkte börja med skogsvandring runt torpet innan årsmötesförhandlingarna tar vid. Kanske vi har tur med tretåig hackspett i år också. Vandringen startar kl 0830. Efter mötet kommer Gunnar Selstam att berätta om rin...

2013-02-15

Fågelbordsräkningen 2013
I samband med SOF:s fågelbordsräkning ” Vinterfåglar inpå knuten” gjordes en radiointervju med BohOF:s Agneta Olsson i Uddevalla. Här nedan finns en länk till denna intervju.

2013-01-31

Ringmärkningen i Grosshamn
Vi har nu fått tillstånd att ringmärka i år mellan 1/5 - 30/8. Vi behöver fler som är intresserade av att hjälpa till! Det går att hjälpa till sporadiskt med att röja och sätta upp nätgator, laga nät, vara medhjälplig vid behov. Vi behöver förstås fler som vill bli medhjälpare vid ringmärkningen oc...

2013-01-21

60 arter räckte för att vinna
Årets artrally i Bohuslän har avgjorts. Det blev en kylslagen lördag med temperaturer ned mot minus 15 grader. Årets vinnare blev - precis som i fjol - "Var e fåglarna" från Uddevalla som skrapade ihop 60 arter den här januaridagen. I fjol delade laget på segern med ett annat Uddevalla-lag, "Stjärt...

 
 
 
 

Nu har även föreningen Instagram!
Följ oss på @bohof_com

Köp BohOF sortiment
 
Länk till Studiefrämjandet
 
 
Länk till NyttoData
 
 
Se diplomet i full skala
BohOF sponsrar "Kungsörn 2016"