Samtliga nyheter 2015

Här visas samtliga nyheter från 2015.
2015-12-23

God Jul
Skådaråret går mot sitt slut och VgOF vill passa på att önska alla en God Jul & Gott Nytt År

Write title here...

2015-12-20

Örnspaning vid Hornborgasjön
Ni har väl planerat in örnhelgerna? För 2016 gäller följande för den som vill besöka Trandansen för att se på havsörn och kanske någon kungsörn, när besökscentrum är öppet, och tubkikare och fågelvärdar finns på plats: Öppet: gryning till skymning Trettondag jul 6 januari Lördag och söndag 9-...

Write title here...

2015-12-16

Grus nr 4
Eftersom tryckfelsnisse varit framme i senaste numret av GRUS - i övrigt en lysande publikation - så vill vi bara betona att Hornborgaseminariet kommer att hållas söndagen den 28 februari, och inget annat! Info om anmälan mm kommer efter nyår.

Write title here...

2015-11-27

Uppdatering observationer
Efter artportalens senaste uppdatering så fungerar snabbsökningen igen på fågellokaler och kommuner.

Write title here...

2015-11-26

Grus med fågelrapporten
2015 års sista GRUS finns snart i en brevlåda nära dig!

Write title here...

2015-11-11

Bildvisning i Skövde
Nu när höstmörkret är som kompaktast och många av våra fåglar flyttat söder ut kan det ju passa att komma till Skövde och titta på bilder och ta del av lite tips från den kände fågelfotografen Brutus Östling.

Write title here...

2015-10-07

Ny GRUS
I förra veckan kom årets tredje GRUS, som är våran medlemstidning. Detta numret har som tema fåglar och fågellivet i mulens marker, plus lite annat smått&gott. Vill du läsa tidningen? Då ska du såklart bli medlem i VgOF, så kommer tidningen hem i brevlådan! Du blir medlem genom att sätta in 150 kr...

Write title here...

2015-09-28

Årets vingahelg
Under helgen som gick arrangerade VgOF den traditionsenliga vingaresan. Det var många förväntansfulla fågelskådare som samlades vid kajen på Fotö för att åka båt ut till Vinga. Senare på eftermiddagen anslöt de sista och när de kommit i land så var 25 skådare redo att genomsöka Vingas klippskrevor...

Write title here...

2015-09-05

Koltrasten Sveriges nationalfågel
Så var omröstningen för att utse Sveriges nationalfågel avslutad och det blev en klar vinnare när rösterna räknats färdigt. Vinnaren blev koltrasten. I finalomgången så registrerades ca 55 000 röster och av dem fick koltrasten 12 914 st. På andra plats kom skatan med 9 241 röster och på tredje pla...

Write title here...

2015-08-27

Hornborgadagen 30 augusti
Nu är det snart dags för årets upplaga av Hornborgadagen, som infaller söndagen den 30 augusti. Kl 11-16 visar vi på fältstationen hur ringmärkning går till (under förutsättning att vädret så medger), och då är alla som är intresserade givetvis välkomna att komma och titta. Hela programmet hittar ...

Write title here...

2015-08-21

Ringmärkning i Tranemo kommun
Sedan många år tillbaka så har Tranemo fågelgrupp, som är en del av, Tranemo Naturskyddsföreningen ringmärkt fåglar. Vid Tranemosjön ringmärker Tranemo fågelgrupp på hösten fåglar. Fåglarna fångas då i nät och tas väl omhand. Från 1997, när ringmärkningen startade, och fram tills i år så har ö...

Write title here...

2015-08-05

Sveriges nationalfågel
Nu har vi kommit in i augusti och när månaden är slut är har Sveriges nationalfågel utsetts. Har du inte röstat ännu? Klicka då på www.nationalfageln.se Det tio finalisterna är: Blåmes – En favorit i trädgården klädd i svenska flaggans färger. Har en charmig och pigg uppsyn när den hoppar omk...

Write title here...

2015-06-10

Ett klick för naturen
De flesta av er har säkert uppmärksammat ”Ett klick för naturen”. Det är en väldigt viktig aktivitet för att inte försvaga Habitat- och Fågeldirektiven utan helst stärka dem. VgOF vill uppmana våra medlemmar att delta via hemsidor eller i tidningar. Sprid också budskapet vidare till vänner och bek...

Write title here...

2015-06-08

Auktionen på Dag Petersons örn-tavla har börjat
Lägsta accepterade budnivå har ännu inte uppnåtts. Observera att ingen slagavgift tillkommer. Denna brukar vanligtvis uppgå till 18-20% inkl.moms. Bud lämnas till föreningens ordförande Göran Mellbring på e-post goran.mellbring@telia.com alternativt på telefon 070-5220501.

Write title here...

2015-05-31

On-line auktion för VgOF:s medlemmar
Nu finns ett unikt tillfälle att köpa en oljemålning av konstnären Dag Peterson, som är hedersledamot i Västergötlands Ornitologiska Förening. Dag har skänkt en en oljemålning som är 82x55cm stor. Tavlan, på en ung havsörn, kommer att säljas genom budgivning till medlemmarna i VgOF. Överskottet går ...

Write title here...

2015-05-03

GRUS-redax söker nya medarbetare
Under året avslutar Stig Karlsson och Åke Anderson sitt omfattande arbete med att skapa en modern och innehållsrik fågeltidskrift för VgOF. Vi söker nu Dig som är intresserad av att ta över efter Stig och Åke. Vi behöver alltså minst två nya medarbetare, först och främst: En huvudredaktör, so...

Write title here...

2015-04-20

Delta i Sof:s - Birdlife Sverige Nationella våtmarksinventering
Som tidigare meddelats, och som framgår av SOF/Birdlife Sverige hemsida (www.sofnet.org), har man från och med i år upphört med de årliga riksinventeringarna av enskilda arter. I stället ska relativt långsiktigt ske en återkommande inventering av våtmarker. Mossar ingår ej eftersom de täcks av stand...

Write title here...

2015-04-10

Fototävling: Hornborgasjön inte bara tranor
Segrare i fototävlingen "Hornborgasjön inte bara tranor" under Tranans dag blev:Stig Arne Karlsson, Mariestad

Write title here...

2015-04-08

Fototävling: Tranan
Segrare i fototävlingen Tranan under Tranans dag vid Hornborgasjön: Tore Johansson, Falköping Hedersomnämnande Åke Andreasson, Borås

Write title here...

2015-04-01

Omröstnng av nationalfågel pågår
Framröstningen av Sveriges nationalfågel har gått in på andra rundan. Vid varje omröstningsrunda gallras det ut ett antal arter så vill man vara med och påverka skall man gå in på SOF:s hemsida och länka sig vidare till röstningen. Nuvarande röstningsomgång håller på till 30 april då rösterna samman...

Write title here...

2015-03-22

Missa inte Tranans dag till helgen
Årets upplaga av Tranans dag hålls mellan 26-29 mars vid Hornborgasjön. Som vanligt blir det aktiviteter, föredrag, marknadsmässa, lotteri och barnaktiviteter. Fågelvärdar finns på plats för guidning vid Trandansen. Vi ses vid Hornborgasjön.

Write title here...

2015-03-15

Stortrapp - kan vi få tillbaka den?
I Skåne fanns stortrapp fram till 1860-talet i det öppna ljung- och gräslandskapet vid Skanör, Trelleborg och utanför Kristianstad. Idag pågår återinplanteringsförsök i flera europeiska länder som t ex Tyskland och England. På Nordens Ark kommer ett seminarium äga rum den 8/4 och ämnet är stortrappe...

Write title here...

2015-02-19

Årsmöte sön 22/3
Medlemmarna i Västergötlands Ornitologiska Förening kallas till ordinarie årsmöte, söndagen den 22 mars 2015 på Kunskapskällan i Herrljunga* Kl 14:00 Årsmöteshelgen inleds med tre korta föredrag om vardera 20 minuter. ”Fågelsträcken över Vänersborgsviken” Göran...

Write title here...

2015-02-19

Nytt nummer av GRUS på väg

Write title here...

2015-02-04

Inventering av våtmarksfåglar
Var med och inventera våtmarksfåglar i vår! Våtmarker utgör en viktig miljö för en mängd djur, inte minst för fåglar. I det grunda vattnet finns skedänder, krickflockar och sothöns, på sjön dansar skäggdoppingsparet, på strandängen födosöker vadarfåglar och i luften skränar en skärm av skrattmå...

Write title here...

2015-01-27

Papegojsjuka i Vgregionen
Papegojsjuka i medierna: idag har man bland annat i radio kunnat höra att det förekommit ovanligt många fall av papegojsjuka (som bl.a. yttrar sig i form av luftvägsinfektioner hos människa) i Västsverige, främst Göteborg-Älvsborg, på senaste tiden. Det kan kanske vara bra att känna till lite om ...

Write title here...

2015-01-06

Vinterfåglar inpå knuten 2015
Den 23 - 26 jan kommer årets "vinterfåglar inpå knuten" att gå av stapeln. Alla får vara med och ju fler som räknar desto bättre blir det! Regler och information om räkningen finns på SOF:s hemsida och det har bifogats utskick med bl a Fågelvännen. Hjälp till med att räkna kring din fågelmatning men...

Write title here...

2015-01-05

Hornborgaseminarie

Write title here...

2015-01-03

Till alla medlemmar

Write title here...

 
 
Gilla oss på Facebook