Samtliga nyheter 2017

Här visas samtliga nyheter från 2016.
2017-12-30

Gott Nytt År
GRUS nr 4 landade i brevlådan i veckan och ännu ett skådarår är till ända och strax slut och ett nytt ska ta vid. Under 2017 har det rapporterats 277 arter i Artportalen i Västergötland, bra kämpat ute i markerna. Hur många blir det under 2018? Varför inte börja 2018 med att vara med på vårat nyårs...

Write title here...

2017-12-15

GRUS nr 4 på gång
Under veckan som gick har årets sista nummer av GRUS gått iväg till tryckeriet! Förhoppningsvis blir det en perfekt julklapp, eller åtminstone lite mellandagsläsning. För er som inte är medlemmar finns givetvis möjlighet att bli det inför 2018, givetvis skickar vi även sista numret av 2017 (som b...

Write title here...

2017-12-12

Nyårsrally 2018
Västergötlands Ornitologiska Förening startar skådaråret 2018 med ett nyårsrally. Datumen som är aktuella är 1:e, 6:e eller den 7:e januari – du eller ditt lag väljer dag själv!" Det skall helst vara ett lag med 2 – 4 personer, men det går givetvis att köra själv också. Hela Västergötland gäll...

Write title here...

2017-11-29

Återfynd
Ringmärkningscentralen RC och Naturhistoriska riksmuseet byggt en ny hemsida som är en fantastisk resurs för återfynd av ringmärkta fåglar i Sverige. Skriv in arten, och du ser var i världen det har gjorts återfynd av svenskmärkta fåglar. Kolla till exempel silvertärna och det helt otroliga fynde...

Write title here...

2017-11-07

Pippipodden
I våras lanserades en ny podcast om fåglar och fågelskådning. Det är de två rutinerade fågelskådarna Christopher ”Gullet” Gullander och Anders ”Widde” Wirdheim som står bakom podden där de blandar seriösa samtal med kåserier och humoristiska inslag. Under våren gjordes 11 program och nu är de till...

Write title here...

2017-10-20

Ansökningar till fågelskyddsfonden
Har du ett projekt som du vill genomföra eller inom fågelskydd? Fågelskydd ingår som viktig del i föreningens arbete. VgOF har en fågelskyddsfond som det går bra att söka medel ifrån. Bidrag ur fonden kan beviljas för planerade eller pågående fågelskyddsprojekt, däremot inte för redan genomförda...

Write title here...

2017-10-09

Marks fågelklubb 25 år
I helgen som gick firade Marks fågelklubb sitt 25-årsjubileum med en fest i Örbygården. VgOF vill framföra ett stort grattis! Marks fågelklubb är idag en av Sveriges större lokala fågelklubbar med över 600 medlemmar. Marks fågelklubb bildades 1992 och är idag en mycket aktiv klubb och anordnar exkur...

Write title here...

2017-09-09

Kungligt besök vid Hornborgasjöns fältstation
Idag besökte kronprinsessan Victoria Hornborgasjön, som en del i en vandring längs Pilgrimsleden från Varnhem till Fågeludden. Där fick Christopher Magnusson och Lotta Berg från Hornborgasjöns fältstation möjlighet att förevisa hur ringmärkning går till, och en ung svarthättehane fick ring runt ...

Write title here...

2017-08-17

Folke Lind till minne
Under försommaren nåddes vi av budet att konstnären, fjällvandraren, ornitologen och miljöförkämpen Folke Lind gått bort, 86 år gammal. Folke var hedersmedlem i VgOF. Folke Lind föddes i Göteborg 1931 och hade en gedigen konstutbildning på Slöjdföreningens skola och Valands konstskola i sin he...

Write title here...

2017-08-17

Vår föreningstidning GRUS
Vid det senaste styrelsemötet 16 augusti konstaterade vi att det inte är möjligt att publicera fyra nummer av GRUS under 2017. Styrelsen beslutade på grund av den uppståndna situationen att producera tre nummer under året. Nummer 2 kommer att bli ett ”dubbelnummer” 2/3 och skall komma ut under ok...

Write title here...

2017-07-23

Tips och trix vid naturfoto 28:e juli kl. 11:00
Den 28 juli håller Kent-Ove Hvass gratis föredrag på Naturum Hornborgasjönom vid Fågeludden. Tips och trix för bättre naturfoto, kl. 11:00-14:00 Tidiga morgnar och kvällsljus ger bra fotoljus men vad mer bör en tänka på för att få fina bilder? Naturfotografen Kent-Ove Hvass har många års erfaren...

Write title here...

2017-07-04

Nej till vindkraft på Rödeneplatån
Alingsås Ornitologiska Sällskap (AOS) har en tid varit delaktiga i proteströrelsen mot etablering av vindkraftspark på Rödeneplatån där Rödene Vindkraft AB via advokatfirman Mannheimer Swartling drivit process och ansökan om etablering av vindkraftspark i det känsliga området. Ett antal skrifter h...

Write title here...

2017-06-05

Fågelungar
En liten uppmaning i största allmänhet så här i fågelungetider, då många fågelintresserade personer får frågor om "upphittade" fågelungar från olika håll: a) Ofta är ungarna inte så "övergivna" som de ser ut! Inom många arter - inte minst ugglor och trastar - är det helt normalt att ungarna läm...

Write title here...

2017-05-13

Resultat Nyårsrallyt 2017
En liten tryckfelsnisse uppenbarade sig med att inte få med resultatet av nyårsrallyt i GRUS1, så nedan följer artikeln. Årets nyårsrally, det 19:e i ordningen i VgOF´s regi, fanns möjlighet att genomföra på nyårsdagen eller trettondehelgen. Nyårsdagen var mild och snöfri och lokalt solig och påmin...

Write title here...

2017-05-11

Fågeltornskampen avgjord
I helgen som gick anordnades fågeltornskampen, en trevlig tävlig mellan Finland och Sverige. Hela 73 fågeltorn rapporterade till Fågeltornskampen 2017 jämfört med 65 2016. Det är det högsta antalet någonsin men en bra bit efter Finland som hade minst 280 deltagande fågeltorn. Från Västergötland de...

Write title here...

2017-05-02

Dags för årets sjöfågeltaxering
Det är snart dags att genomföra årets sjöfågeltaxering. I VgOFs område är inventeringsperioden mellan 10-25 maj. Vi i VgOFs styrelse har i år haft svårigheter att få fram namn och mailadresser till de personer som tidigare inventerat i skaraborgsdelen av Västergötland. Vi ber er som tidigare in...

Write title here...

2017-04-30

Fågeltornskampen 2017
Den 6:e maj är datumet får årets Fågeltornskamp. Förutsättningarna, är enkla. De gäller att hitta så många fågelarter som möjligt från fågeltornet. Räkningen genomförs mellan klockan 05.00 och 13.00. Fågeltornen ska vara publika och nåbara för allmänheten. Eventuella fyrar räknas inte som fågeltor...

Write title here...

2017-04-04

Ny hemsida för Hornborgasjöns fältstation
Som några av er redan har upptäckt ligger fältstationens gamla hemsida nere. Men misströsta inte: det finns en ny! Adressen dit är https://hornborgasjonsfaltstation.wordpress.com/ och där ligger redan en hel del material inlagt. På den nya webbplatsen finns nu gamla godingar såsom direktlänkar ti...

Write title here...

2017-03-27

Möt våren, maten, tranorna och naturen under tranfestivalen!
Tranfestivalen på Naturum Trandansen vid Hornborgasjön är öppen varje dag 1-9 april kl 10-16 Program för tranfestivalen: Tranans helg 1-2 april på Trandansen UtställareFöreningarFörsäljning (kikare m.m.)FågelvärdarLotteriFikaFototävlingExkursionerBarnaktiviteterFågelholkar Det blir också föreläsni...

Write title here...

2017-03-23

Färgmärka tranor
Det finns ett antal färgringmärkta runtom i Sverige och Västergötland, och Svenska Tranarbetsgruppen (http://www.svenskatranor.se/) är mycket glada om de får in rapporter om dessa. Mejla informationen till sigvard.lundgren@telia.com. Ange då först vilket ben det handlar om (de har färgringar på b...

Write title here...

2017-03-14

Invigning
Äntligen är det dags att fira invigningen av den nya byggnaden, Doppingen, intill naturum! Den 18 mars slår vi upp dörrarna till huset som kommer att kunna erbjuda föredrag i hörsal, bildspel, film och café för fikasugna. Det blir helt enkelt naturum Hornborgasjöns naturligt förlängda arm. ...

Write title here...

2017-03-14

Vill du hjälpa till?
Vi behöver frivilliga att hjälpa till på barndagarna vid Trandansen 3 -7 april 2017. Läs nedan. Information till er som vill hjälpa till med de naturpedagogiska dagarna 3/4- 6 eller 7/4. Ni kommer att möta grupper med barn/elever och deras lärare. Lärarna har i förväg fått information om att de f...

Write title here...

2017-03-06

Kallelse till Årsmöte 2017
Medlemmarna i Västergötlands Ornitologiska Förening kallas till ordinarie årsmöte, söndagen den 12 mars 2017 kl.14:00 på Kunskapskällan i Herrljunga. 14:00 Årsmötet inleds med tre kortare föredrag Vänerinventeringen - Jan Rees Pilgrimsfalken i Västergötland - Börje Broström Är gässen stor...

Write title here...

2017-03-01

Tranorna ökar
Igår eftermiddag landande de två första tranorna vid Hornborgasjön. Och idag så landade ytterligare fem till vid Trandansen, en ökning med 350% :-) De stora antalen dröjer nog ännu en tid, men detta är likväl ett trevligt vårtecken!

Write title here...

2017-02-20

Det stora fågeläventyret
21 februari startar i SVT TV-programmet "Det stora fågeläventyret" där Martina Haag, Bathina Philipson, Anders Bagge, Daniel Norberg, Armand Krajnc, Vanessa Falk och Henrik Kruusval bildar par med varsin superornitolog och kämpar under åtta intensiva veckor mot varandra i en stenhård kamp för att...

Write title here...

2017-01-22

Vinterfåglar inpå knuten
Vinterfåglar Inpå Knuten (VIK) är en av våra mest populära aktiviteter, kanske för att det är enkelt och roligt att delta. Den sista helgen i januari räknas fåglar vid fågelmatningar över hela landet. De senaste åren har runt 20 000 rapporter kommit in – men vi vill ha ännu fler rapporter! ...

Write title here...

2017-01-07

Hornborgaseminarium 2017
Välkomna till Hornborgaseminariet! Årets upplaga av Hornborgaseminariet, där projektledarna berättar om resultaten från 2016 års olika projekt, kommer i år att gå av stapeln söndagen den 26 februari. Årets inbjudna föredrag ”Biologisk mångfald i Hornborgasjön – nu och då” kommer att handla om de...

Write title here...

2017-01-05

Nyårsrally 2017
Västergötlands Ornitologiska Förening anordnar ett nyårsrally med stora möjligheter att starta året med en frisk fläkt. den 7 eller den 8 januari – välj dag själv!" Det skall helst vara ett lag med 2 – 4 personer, men det går att köra ensam. Hela Västergötland gäller som skådarområde. Det k...

Write title here...

2017-01-04

Örndagar vid Hornborgasjön
Kom och upplev våra största rovfåglar under ledning av kunniga fågelguider från Falbygdens fågelklubb och Örn-72 inne på Trandansen vid Hornborgasjön. Från gryning till skymning den 6, 7, 8, 15, 22 och 29 januari 2017 har vi örndagar vid Trandansen. Pyssel med tema örnar utlovas till alla b...

Write title here...

2017-01-01

Årssammanfattning 2016
Vi säger grattis till Kjell Svensson som fick ihop 246 arter i Västergötland under 2016. Imponerande! Stort grattis också till Kent Kristensson och Göran Darefelt för topplacering. Under 2016 har det rapporterats 278 fågelarter i Västergötland, alla arterna är dock inte validerade ännu. Med tanke p...

Write title here...

 
 
Gilla oss på Facebook