Nyheter

2014-03-02

Uggleveckan 15-23 mars

Nu är ugglelyssnarveckan igång i Västmanland. 2014 är 13:e säsongen i rad som vi genomför ugglelyssnarveckan.

 

Resultat redovisas efter varje natt. Läs under Projekt/Uggleveckan. 

 

Du som är förtrogen med Svalan kan rapportera dina hörda och sedda ugglor där. Om du istället vill rapportera på annat sätt kan du ringa eller maila till Kontaktpersonen i din kommun eller till samordnaren i hela landskapet.

 

Kontaktpersoner.

Västerås: Markus Rehnberg, 070-783 99 27, allealle210@hotmail.com

Hallstahammar: Ulf Carlson, 070-374 59 79, ulf.carlson@gmail.com

Köping: Lillebror Hammarström, 070-540 79 38, aluco@telia.com

Arboga: Seppo Leppälampi, 076-645 97 80, seppoleppalampi@hotmail.com

Lindesberg: Lennart Sandberg, 0581-315 73, lennart.sandberg@post.utfors.se 

Nora: Anders Carlberg,  070-405 67 98, noraanders@tele2.se

Sala: Kalle Källebrink, 070-640 05 01, kalle.kallebrink@gmail.com

Surahammar: Sören Larsson, 070-567-87 25, soren20@telia.com

Skinnskatteberg: Leif Johansson, 070-513 11 54, leijoh@telia.com

Norberg: Torbjörn Jansson, 0223-234 98, tjansson36@gmail.com

Fagersta: Staffan Liljeqvist, 070-551-09 34, staffan.liljeqvist@gmail.com

Hällefors: Nils Hultman, nils.hultman@hotmail.se

 

Sammanhållande för hela landskapet är Sören Larsson, 070-567 87 25, soren20@telia.com

 

Vill du veta om/när uggleutflykten arrangeras i den trakt du vill delta och lyssna, gå då in på den lokala föreningens hemsida eller kontakta kontaktpersonen i respektive kommun.

 

Nu ställer vi upp för ugglorna i Västmanland! Du är mycket välkommen att vara med och lyssna på ropande ugglor och rapportera det du hör!


 

Fågelklubbar i Västmanland

Arboga Fågelklubb 
Fagersta Fågelskådare
Frövi Fågelklubb
Hedströmsdalens Ornitologiska Förening
Hällefors Ornitologiska Förening
Sala Fågelklubb

Kontakt

Västmanlands Ornitologiska Förening

c/o Joachim Karlsson
Cedergatan 29
723 41 Västerås

Ordförande

Johan Karlsson
070 - 666 07 27

johan.karlsson.vof@gmail.com


Rrk

Markus Rehnberg
allealle210@hotmail.com


Medlemskap och Redaktion

Christina Bredin
070-634 4120

christina.bredin@telia.com


Fågelskydd

Lise-Lotte Norin
072-240 8701

lise-lotte.norin@bredband.net