Nyheter

2015-03-12

Den årliga uggleveckan

Unga pärlugglor. Kanske kan lyssningsveckan ge en indikation på sommarens häckningsresultat
Uggleveckan 2015 (14 mars t.o.m. 22 mars)
 
Lördagen 14 mars startade ugglelyssnarveckan i Västmanland. 2015 är 14:e säsongen i rad som vi genomför ugglelyssnarveckan. Resultatet efter varje natts lyssning finns på VOF:s hemsida. Läs här
 
Förekomsten av ugglornas bytesdjur (sorkar, möss) var mycket god under hösten och vintern och ännu har vi inte noterat någon krasch i populationen.
Under veckan arrangerar lokala föreningarna uggleutflykter och dessutom sker stort antal spontana utflykter. 
 

 
Kontaktpersoner
Sammanhållande för hela landskapet är Sören Larsson, 070-567 87 25070-567 87 25, soren20@telia.com
 
Västerås: Zsombor Károlyi, 076-199 90 20076-199 90 20, zsombor@hotmail.com
 
Hallstahammar: Ulf Carlson, 070-374 59 79070-374 59 79, ulf.carlson@gmail.com
 
Köping: Lillebror Hammarström, 070-540 79 38070-540 79 38, aluco@telia.com
 
Arboga: Seppo Leppälampi, 076-645 97 80076-645 97 80
seppoleppalampi@hotmail.com
 
Lindesberg: Lennart Sandberg, 0581-315 730581-315 73, lennart.sandberg@post.utfors.se 
 
Nora: Anders Carlberg, 070-405 67 98070-405 67 98, noraanders@tele2.se
 
Sala: Vakant
 
Surahammar: Sören Larsson, 070-567-87 25070-567-87 25, soren20@telia.com
 
Skinnskatteberg: Leif Johansson, 070-513 11 54070-513 11 54, leijoh@telia.com
 
Norberg: Torbjörn Jansson, 0223-234 980223-234 98, tjansson36@gmail.com
 
Fagersta: Staffan Liljeqvist, 070-551-09070-551-09 staffan.liljeqvist@gmail.com
 
Hällefors: Gunde Persson, 070-642 84 91070-642 84 91, gundepersson@hotmail.se
 
Ljusnarsbergs: Bengt Lundell, 0580-201 730580-201 73, bengt.lundell@telia.com
 
 
Vill du veta om/när uggleutflykten arrangeras i den trakt du vill delta och lyssna, gå då in på den lokala föreningens hemsida eller kontakta kontaktpersonen i respektive kommun.
Nu ställer vi upp för ugglorna i Västmanland! Du är mycket välkommen att vara med och lyssna på ropande ugglor och rapportera det du hör!

Hökuggla är en raritet hos oss. Just den här ugglan blev omhändertagen efter en mindre trafikincident.