Nyheter

2015-01-29

Resultat i årets Artrally

Totalvinnare med 56 arter återigen FB Laget med Niclas Lignell, Hannes Ligness och Ludwig Jonsson

Totalt rapporterades 77 arter av de 27 lagen i årets Artrally.

 

 FB Laget med Nicklas Lignell, Hannes Lignell och Ludwig Johnsson var oslagbara även i år. De kom upp i 56 arter och knep därmed första platsen och fick ta med Korparna hem ett år till.

 

Det nya priset Tofsmesen togs hem av Lappland 2 med Sören Björklind, Leif Edberg, Leif Johansson, Lennart Waara och Roland Waara.  De fick ihop 34 arter i Skinnskatteberg där totalen de senaste tio åren är 63 arter. Det blir 54 %.

 

Till det lag från Hallstahammar som hittat flest arter finns en pilgrimsfalk som vandringspris. Det togs hem av En gnutta flax med Daniel Hedenbo, Stefan Johansson och Kaj Engberg som noterade 45 arter. 

 

Resultat alla lag 

 

Arter

Lag

 

56

FB Lage1                                                                          

Niclas Lignell, Hannes Lignell, Ludwig Johnsson

54

Swift                                                                                   

Tommy Ryding, Joanna Ryding, Johan Brenander

53

DUoJAG                                                                             

Markus Rehnberg, Pentti Tatti

52

Arctic Redpolls                                                                 

Jesper Andersson, Zsombor Károlyi

48

Flock of seagulls                                                               

Bjarne Eriksson, Fredrik Engström, Ulf Hansson, Erik Berg

47

Jag å pappa                                                                       

Benjamin Rodling, Johan Karlsson,

45

En gnutta flax                                                                   

Daniel Hedenbo, Stefan Johansson, Kaj Engberg

44

Strix                                                                                    

Lillebror Hammarström, Gunilla Hammarström, Jonatan Bremer

44

Rapphönan                                                                       

Christina Bredin, Marjatta Ericsson

44

Häppstars                                                                          

Jörgen Lindberg, Mikael "Häpparn" Hedman

43

Rörhönan                                                                          

Karin Sandberg, Cattis Grabmüller, Elin Dahlman

42

Kenograbbarna                                                                

Tomas Gustavsson, Leif Andersson, Jan Dahlbäck, Lars Dahlberg, Kjell Ingeström

39

Näst värst i väst                                                                

Roland Thuvander, Anders Carlberg, Claes Dyst, Håkan Lavebratt

38

Sothönan                                                                           

Sara Wändell, Inger Lindberg, Elisabeth Evjen

38

Näsbyholken                                                                     

Leo Ivonen, Carin Adelsson, Linda Öberg

35

Korplaget                                                                           

Per Hagström, Mats Dahlgren, Bertil Engström, TorbjörnDahlgren

35

Falcon Guld                                                                       

Ulf Carlsson, Ingrid Kruse ,Tomas Hedström,Eva Kruse

35

Kråkhacka                                                                        

Thomas Norrman, Monica Norrman, Josefin Norrman

34

Lyckhem                                                                           

Bengt Hultin, Christina Hägglund

34

Skogsskådarna                                                                 

Sören Larsson, Seppo Leppälampi

34

Lappland 2                                                                       

Sören Björklind, Leif Edberg, Leif Johansson, Roland Waara, Lennart Waara

33

Team Fagersta                                                                  

Staffan Liljeqvist, Leif Lejdelin, Albin Liljeqvist

32

Skogstrollen                                                                       

Karin Bergh, Peter Bergh, Gunde Persson, Anders Johansson, Nils Hultman, Ekki Sutinen

32

Great Tits                                                                           

Per Eriksson, Lena Öling

30

Rosendal                                                                            

Torbjörn Jansson, Svante Eriksson, Kristina Stålnacke

30

Hedmaffian                                                                      

Gudrun Eriksson-Lindgren, Karin Sorvari, Kristina Fernroth-Börjel, Ronny Börjel, Veli-Matti Sorvari

27

Det går ju så bra

Christer Andersson, Catarina Pettersson, Zorro

 

Vinnare av det nya priset Tofsmesen lag Lappland 2 med Lennart Waara, Sören Björklind, Leif Edberg, Leif Johansson, Roland Waara