Nyheter

2011-12-30

Ännu ett bud i auktionen för fågelskyddet!(2)

Bilden är inte helt rättvis. Dessvärre finns speglingar av konturen av Stenhusa Gårds tak. Tavlan finns att beskåda i Naturbokhandeln och kan ses där vardagar mellan 11-15.00,

Under Falsterbo Bird Show målade fem konstnärer en större akvarell som ska säljas till förmån för fågelskyddet. Fyra av dem bidrog med fåglar medan den femte, Lars Fredholm, målade bakgrundsmotivet. De fyra som målade var Lars Jonsson, Carl Christian Tofte, Peter Nilsson och unga Johanna Yourstone. Målningen är signerad av samtliga konstnärer och den finns nu inramad att beskåda i Naturbokhandeln i Stenåsa på Öland. Tavlan är stor och mäter 160x63.
Den unika akvarellen ska helst inbringa så mycket pengar som möjligt till tre olika fågelskyddssatsningar. Det internationella åtagandet som SOF gjort som Species Champion för den Filippinska apörnen, det nationella vita storkprojektet som pågår och slutligen ska det sättas ut häckningsflottar i fågelskyddsområdet vid Flommen på Falsterbohalvön.
Eftersom det inte är vilka konstnärer som helst som målat och tavlan på så sätt är unik hoppas vi på att hitta en köpare som generöst vill bidra till fågelskyddet. Utgångsbudet är 20 000 kronor och lägre bud kommer inte att tas emot. Kanske blir det en julklapp till personalen på ett företag eller till dig själv. På hemsidan www.sofnet.org kommer det att gå att följa budgivningen som pågår fram till 31.12.
Om du är intresserad så kan du e-posta ditt bud till anders@sofnet.org eller ringa in det till 0485-444 48.

SENASTE BUD: Nytt bud lagt 31.12 22:40; 22 000 kr

Johanna Yourstone målar tavlans sandtärna.

KONTAKTA OSS

BirdLife Sverige
Telefon: 0485-444 40, 09:00-15.00 mån-fre (lunchstängt 12-13)
Postadress: Stenhusa Gård, Lilla Brunneby 106, 386 62 Mörbylånga

Medlemsfrågor (adressändring m.m.)

Telefon: 0485-444 40
E-post: medlem@birdlife.se

Press
Niklas Aronsson, presskontakter och redaktör Vår Fågelvärld

Telefon: 073-915 60 99
ÖVRIGA VERKSAMHETER

Naturbokhandeln

Telefon: 0485-44440
E-post:
info@naturbokhandeln.se

AviFauna Naturresor
Telefon: 0485-44445
E-post:
admin@avifauna.se

Ottenby fågelstation
Telefon: 0485-661093
E-post:
ottenby@ottenby.se

naturum Ottenby
Telefon: 0485-661200
E-post:
naturum@ottenby.se

REGIONALFÖRENINGAR