Ökenlöparen på Öland. Foto: Markus Tallroth
5 oktober, 2026
Sverige i topp under EuroBirdwatch 2026
Miljontals fåglar, tusentals deltagare och hundratals aktiviteter. Årets EuroBirdwatch engagerade fågelintresserade över hela Europa och Centralasien. Sverige stod för 742 877 observerade fåglar – näst flest av alla deltagande länder.
Under helgen samlades fågelintresserade runt om i Europa och Centralasien för EuroBirdwatch 2026 – Europas största fågelskådningsevenemang. Totalt arrangerade 34 BirdLife-partners aktiviteter där deltagarna fick möjlighet att uppleva höststräcket, när miljontals fåglar är på väg mot sina övervintringsområden.
En första sammanställning efter helgen visar omfattningen av årets EuroBirdwatch. 28 BirdLife-partners rapporterade in resultat från 927 aktiviteter. Totalt deltog 23 667 personer, som tillsammans observerade hela 4,8 miljoner fåglar.
De nationella resultaten samlades in och sammanställdes av det europeiska samordningscentret, som i år drevs av BirdLife Slovakien.
Sverige tvåa i Europa
Sverige placerade sig på andra plats när det gäller antalet observerade fåglar. I den första sammanställningen rapporterades 742 877 fåglar från Sverige. Bara Finland noterade fler, med 1,6 miljoner fåglar.
Den svenska siffran bygger på de observationer som hade rapporterats in i Artportalen senast klockan 17.00 söndagen den 4 oktober. Fler observationer har registrerats efter denna tidpunkt och ingår därför inte i den europeiska sammanställningen.
Flest observerade fåglar
- BirdLife Finland – 1,6 miljoner
- BirdLife Sverige – 742 877
- MME/BirdLife Ungern – 628 635
Svenska höjdpunkter under helgen
Ingen fågelintresserad har väl missat ökenlöparen på Öland, som blev en av helgens stora svenska fågelhändelser. Arten hör normalt hemma söder och öster om Medelhavet och är en kortflyttare.
Men det var långt ifrån den enda rariteten som sågs i Sverige under EuroBirdwatch. I Göteborg sågs en isabellastenskvätta, en art som bland annat häckar i Turkiet, Ryssland och Ukraina och övervintrar söder om Sahara.
På Kosteröarna upptäcktes en vitgumpad buskskvätta, vars normala utbredningsområde ligger betydligt längre österut, från områden öster om Finland och vidare öster om Svarta havet.
I Norduppland sågs en bronsibis, en art som bland annat häckar i Sydeuropa, och i Skåne observerades en stäppörn, vars häckningsområden bland annat finns i Ryssland.
Tillsammans med de hundratusentals flyttfåglar som räknades runt om i landet blev det en händelserik EuroBirdwatch-helg även i Sverige.
Spännande observationer runt om i Europa
Även på andra håll i Europa bjöd EuroBirdwatch på en rad spännande och ovanliga fågelobservationer. Bland höjdpunkterna fanns ett kraftigt sträck av rödstrupig piplärka, samt observationer av större piplärka och sibirisk piplärka i Belgien, Danmark och Nederländerna. Tajgasångare observerades i Danmark, Schweiz och Malta.
Grekland rapporterade över 73 fjällgäss och tre smutsgamar, medan Italien noterade bland annat hökörn och marmorand.
I Turkiet noterades ett imponerande rovfågelsträck med 1 128 mindre skrikörnar, tillsammans med bland annat irakskriktrast, ökenhöna, gråhuvad purpurhöna och krushuvad pelikan.
Observationerna till havs omfattade hundratals stormsvalor och diomedesliror. I Nederländerna noterades dessutom en rad ovanliga flyttfåglar, från praktejder till dvärgsparv.
EuroBirdwatch 2026 i siffror
Flest aktiviteter
- MME/BirdLife Ungern – 176
- Vogelbescherming Nederland – 150
- Natuurpunt/Natagora Belgien – 87
Flest deltagare
- MME/BirdLife Ungern – 3 807
- SVS/BirdLife Schweiz – 3 414
- HOS/BirdLife Grekland – 2 800
Talrikaste fågelarterna
- Vitkindad gås (Branta leucopsis) – 750 000
- Stare (Sturnus vulgaris) – 515 000
- Bofink (Fringilla coelebs) – 428 000
Den svenska sammanställningen baseras på observationer som rapporterats in i Artportalen senast klockan 17.00 den 4 oktober. Observationer som registrerats senare ingår inte i den europeiska sammanställningen.