Foto: Anders Arnell
27 april, 2026
Fågeltornskampen närmar sig
Fågeltornskampen är en årlig tradition som samlar fågelintresserade över hela Sverige. Lördagen den 9 maj 2026 intas landets fågeltorn av engagerade lag som under morgonen räknar och dokumenterar alla fågelarter de ser och hör. Samtidigt pågår en spännande landskamp där vi i Sverige möter Finland och Danmark. Varje torn och observation räknas!
Tävlingen startar klockan 05:00 och pågår fram till klockan 13:00. Varje lag ska bestå av 3–8 personer, men självklart är det fritt fram för besökare att hjälpa till att spana och lyssna. För att en art ska räknas behöver minst två personer i laget ha sett eller hört den, men det behöver inte ske samtidigt. En art kan bekräftas senare om den dyker upp igen.
Deltagandet sker från ett godkänt fågeltorn eller motsvarande fast konstruktion, till exempel en fågelplattform, ett utsiktstorn eller ett vattentorn. Däremot räknas inte platser som balkonger, tak eller terrasser. Endast vilda fåglar får tas med i räkningen, ljuduppspelning, visselpipor eller andra tekniska lockbeten får inte användas.
När tävlingen startar öppnas ett formulär där ni kan rapportera era observationer löpande, vilket även betyder att fler kan följa tävlingen digitalt i realtid. Efter tävlingens slut måste laget snabbt färdigställa sin observationsrapport för att resultatet, senast klockan 16:00, ska kunna kommuniceras med våra nordiska grannländer.
Anmäl ert lag redan nu genom att klicka här.
Samla laget och var med i Fågeltornskampen den 9 maj!