Tjädern är en av de arter som berörs av kraftledningsdragningen och de försiktighetsåtgärder som nu har diskuterats mellan parterna. Foto: Mikael Arinder
29 maj, 2026
BirdLife Sverige ger grönt ljus till ledning
BirdLife Sverige, Föreningen Södermanlands Ornitologer (FSO) och Naturskyddsföreningen Sörmland drar tillbaka sina överklaganden gällande den uppmärksammade kraftledningen till SSAB i Oxelösund.
– Vi har haft en god dialog med Vattenfall och Fossilfritt Sverige och är glada att konstatera att ytterligare försiktighetsåtgärder och kompensation för tjäder innebär att kraftledningen sannolikt inte längre bryter mot artskyddsförordningens förbudsregler. Därtill har Sveaskog bidragit. Föreningarna anser nu att ledningen bör kunna uppföras snarast och möjliggöra fossilfri stålframställning, säger Daniel Bengtsson, fågelskyddsansvarig på BirdLife Sverige.
– Vår ambition har varit att upprätthålla gällande lagstiftning, som säger att exploaterande verksamheter ska ske med minsta möjliga skadliga effekter för naturmiljön. När det finns stolptyper som innebär att avsevärt färre tjädrar (och andra fåglar) riskerar att dödas så anser vi att sådana borde användas för att bevara tjäderstammen i området, säger Ingvar Jansson, ordförande i FSO.
– I ett läge när Vattenfall framställer att det inte längre går att byta stolptyp får vi acceptera rådande omständigheter, fortsätter Ingvar.
Enligt lagstiftningen bör förväntat negativa effekter då kompenseras. Det är huvudsakligen i det avseendet som den här veckans dialog har varit positiv, och vi önskar att den hade kommit till långt tidigare. Såväl BirdLife Sverige som FSO och Naturskyddsföreningen Sörmland strävar efter att alltid vara öppna för konstruktiva lösningar, med målsättningen att bevara och förstärka biologisk mångfald och begränsa klimatförändringarnas negativa effekter.
Eventuell miljöpåverkan måste utredas tidigt i planeringen av större projekt, så att miljölagstiftningen kan efterlevas och viktiga samhällsfunktioner utvecklas enligt tidsplan, tillägger Michaela Jähnke, ordförande Naturskyddsföreningen Sörmland.
– Det är olyckligt när processer blir så här långdragna, men vi hoppas nu att Vattenfalls och SSAB ambitioner och planer kan komma i mål, avslutar Daniel Bengtsson.