
Sånglärka. Foto: Lotta Berg
21 februari, 2020
Fågelkalendern är en del av Naturens kalender och är för alla som gillar att hålla koll på flyttfåglar och andra årstidstecken! I Fågelkalendern kan du bidra med landsomfattande data för att bättre kunna följa, förstå och förutse klimatförändringens effekter för fåglarna.
Läs på Fågelkalenderns hemsida http://www.naturenskalender.se/fagelkalendern.php för skriftliga instruktioner och videor om hur du kommer igång med rapporteringen. Du behöver ett Artportalen-konto och meddela det till fagelkalendern@naturenskalender.se för att ansluta kontot till projektet.
Gå gärna med i facebook gruppen Fågelkalendern https://www.facebook.com/groups/fagelkalendern/ också för att delar dina observationer, frågor, upplevelser, funderingar mm med andra.
Bli Fågelskyddsfadder – stöd fåglarna varje månad
Som Fågelskyddsfadder hos BirdLife Sverige är du med och gör en konkret insats för Sveriges vilda fåglar – varje månad. behövs.