
Under året har fågelstationen på Nidingen restaurerat ett av öns sjömärken. Foto: Dennis Kraft
13 april, 2025
Göteborgs Ornitologiska Förening 2024
GOF erbjöd som vanligt ett brett utbud av verksamheter under året med exkursioner, vardagsvandringar, föreläsningar, fågelskyddsärenden, utgivning av fyra nummer av Fåglar på Västkusten, administrering av fynd i Artportalen som resulterade i Fåglar i Göteborgstrakten 2023, ringmärkning på Nidingen och i Torslandaviken, hemsida, fyra Facebookgrupper och sist men inte minst vår föreningslokal Ekliden. Givetvis omöjligt att presentera hela verksamheten på ett begränsat utrymme, varför vi väljer verksamheten på Nidingen och några anmärkningsvärda fågelfynd under året.
På ön Nidingen utanför norra Hallandskusten bedriver föreningen en fågelstation sedan 1980. Ringmärkning, häckfågelstudier och specialprojekt kring flyttande fåglar är basen i verksamheten. Under sitt 45:e verksamhetsår var fågelstationen kontinuerligt bemannad från den 26 februari till den 22 november. Fågelstationen drivs helt ideellt och totalt har 109 personer i olika utsträckning varit delaktiga i årets verksamhet.
Under året ringmärktes totalt 7 742 fåglar av 93 arter. Vanligaste arterna var lövsångare (1 233) och ängspiplärka (665). Bland mindre vanliga arter i fångsten kan nämnas stationens fjärde stormsvala och två dvärgsparvar, nummer nio och tio. För en av Nidingens specialarter, skärsnäppa, noterades den högsta årssiffran någonsin – 292 ringmärkta.
Tretåig mås har på Nidingen sin enda häckplats i Sverige. Den är därför av speciellt intresse för oss. Under året har fågelstationen restaurerat ett av öns sjömärken och därtill skapat ytterligare boplatser för måsarna. Förutom att följa upp antalet häckande par och häckningsframgång studeras också måsarnas flyttningsrörelser och övervintringsområden. Detta har skett genom att måsarnas har försetts med olika typer av sändare och loggar.
Under året noterades en ny art för rapportområdet, sibirisk piplärka, som gladde många skådare under en veckas tid i oktober. Första häckningen av skärfläcka i Göteborgstrakten konstaterades under året, men tyvärr lever vadarungar farligt, så de försvann en dryg vecka efter att de kläckts. Ett bebott bo av skedstork hittades i Göteborgs skärgård, vilket lär vara det första i Sverige, men några ungar sågs aldrig.
Läs om vårt arbete för en ljus framtid för fåglar och människor.
BirdLife Sveriges verksamhetsberättelse sammanfattar årets arbete, både nationellt och regionalt. Här får du ta del av våra insatser för fågelskydd, forskning, fågelintresse och påverkansarbete. Verksamhetsberättelsen är intressant för både medlemmar och samarbetspartners och ger en tydlig bild av hur vi tillsammans gör skillnad.