23 mars, 2025

Norrbottens Ornitologiska Förening 2024

Styrelsen för Norrbottens Ornitologiska Förening (NOF) har under sitt 46:e verksamhetsår arbetat mycket med att i olika samråd bevaka fåglarnas intressen i de exploateringsplaner som följer av den gröna omställningen med fossilfritt stål i Boden, Luleå och Malmfälten. Här kan också nämnas det ökade behovet av grön elenergi som är en förutsättning för verksamheten. Utökat antal kraftledningar i stamnätet och primärnätet kommer att ta stora arealer i anspråk. Därtill kommer en planerad 17 mil lång vätgasledning mellan Letsi kraftstation och Luleå. Totalt rör det sig om investeringar i norra Sverige om 1 100 miljarder kronor. Flera nya vindkraftsparker planeras i inlandet och till havs i Bottenvikens skärgård. Då är det viktigt att placeringen görs på ett sådant sätt att inte häckningslokaler eller viktiga flyttfågelstråk påverkas. En viktig rastlokal för sångsvanar, tranor och gäss i Alvik hotas av en planerad större solcellsanläggning som avses placeras på åkermark (se bilden). En stor del av styrelsens resurser har lagts ned på dessa frågor.

 

Föreningen har en representant i Skogsstyrelsens sektorsråd, Vi har även tillsammans med BirdLife Sverige överklagat ett par så kallade ”nollbeslut” av Skogsstyrelsen där värdefull skogsmark med häckande talltitor och järpe hotas. Ärendet ligger nu för avgörande i Mark- och miljööverdomstolen.

 

På fågelfronten kan vi nämna vårt engagemang i Projekt Fjällgås, tillsammans med Jägareförbundet, där utplantering skett på två ställen i fjällvärlden. Några backsvaleinventeringar med magert resultat har också skett under året. Den negativa trend som vi sett beträffande antal fångade fåglar vid vår fågelstation Haparanda Sandskär fortsätter. Det är främst lövsångaren som minskar i antal. Verksamheten har även i år begränsats av att det varit svårt att rekrytera personal samt av ofördelaktigt väder med starka vindar, vilket försvårat nätfångst.

 

Det har också skett en del positiva saker under året, som till exempel att vi har genomfört en inventerarkurs i Luleå för att få nya inventerare som kan arbeta åt Svensk fågeltaxering, då många av de äldre inte längre är aktiva. Och att vår förening förvisso saknar regelrätta fågelklubbar men har en livaktig verksamhet i Kiruna, delvis sponsrad av LKAB. Utöver detta har det gått bra för de skräntärnor som häckar i skärgården – i år hade kolonin vid Rödkallen flyttat (förmodligen på grund av högt predationstryck) till ett par öar i Kalix skärgård, där 154 ungar märktes. Avslutningsvis tycks den vitryggiga hackspetten ha etablerat sig på några ställen i kustlandet, där tre lyckade häckningar genomfördes, vilket är fler än tidigare år. Här kan man misstänka att det finns ett visst mörkertal, då flera häckningar kan ha missats.

Läs om vårt arbete för en ljus framtid för fåglar och människor.
BirdLife Sveriges verksamhetsberättelse sammanfattar årets arbete, både nationellt och regionalt. Här får du ta del av våra insatser för fågelskydd, forskning, fågelintresse och påverkansarbete. Verksamhetsberättelsen är intressant för både medlemmar och samarbetspartners och ger en tydlig bild av hur vi tillsammans gör skillnad.

 

Läs vår verksamhetsberättelse här