Dalarnas Ornitologiska Förening

Kontakt

Du kan kontakta DOF enligt listan nedan

 
 

Brev samt remisser skickas till DOFs ordförande


Dalarnas Ornitologiska Förening
Ordförande Stig-Åke Svenson
Backa 5, 783 95 Gustafs
070-5611201
stig-ake.svenson@telia.com

 
 

Styrelsen

 

Ordförande
Stig-Åke Svenson, Gustafs
070-561 12 01
stig-ake.svenson@telia.com

 

Kassör
Owe Olsson, Falun
023-421 62
owe.olsson@tele2.se

 

Ledamot
Börje Dahlén, Malung
070-226 83 31
borje.dahlen@telia.com

 

Suppleant
Christina Damberg, Borlänge
070-288 87 12
christinadamberg@hotmail.com

Viceordförande
Lars-Erik Nilsson, Borlänge
070-30 31 905
larserik.s.nilsson@gmail.com

 

Ledamot
Karin Björklund, Ludvika
070-315 35 90
bjokar@telia.com

 

Suppleant
Glenn Costello, Falun
070-717 84 49
glenncostello11@gmail.com

 

Sekreterare
Petrus Tengnér, Leksand
070-320 36 19
petrus.tengner@gmail.com

 

Ledamot
Ralf Lundmark, Ramnäs
070-996 26 66
ralf.lundmark@gmail.com

 

Suppleant
Mats Forslund, Avesta
070-399 81 63
forslund.mats@telia.com

 
 

Ringmärkning

 

Lindänget

Magnus Strömberg

0250-172 76
magnus.stromberg@telia.com

Kyrkbytjärn

Gittan Mattsson
076-125 07 77
gittan.matsson@gmail.com

Inventering

 
Ulf Kolmodin
0226-105 25
ulf@kolmodin.nu

Rapportering / Rrk

 
Urban Grenmyr
070-697 80 10
urban.grenmyr@gmail.com
 
 

Kungsörn

 
Börje Dahlén
0280-101 90
borje.dahlen@telia.com

Vitrygg

 
Staffan Müller
070-322 23 45
staffan.myller@gmail.com
 
 

Valberedning

 
[VAKANT]

[VAKANT]

[VAKANT]

Revisorer

 
Ragnar Nyberg
070-540 62 96
ragnar.nyberg@gmail.com

Per-Olof Florell
070-328 23 83
florell@telia.com

Suppleant

Kjell Bergkvist
070-586 34 26
ke.bergkvist@gmail.com

Medlemskap

 
Bengt Eriksson
073-687 35 28
parus.major@telia.com
 
 

Medlemstidning Fåglar i Dalarna

 

Redaktör

Svend Svarrer
072-210 20 97
svend.svarrer@gmail.com
 

Utebliven tidning

Bengt Eriksson
073-687 35 28
parus.major@telia.com

 

Adressändring

Bengt Eriksson
073-687 35 28
parus.major@telia.com

Hemsidan

 

Webmaster

Glenn Costello
070-717 84 49
glenncostello11@gmail.com

Nyheter

Glenn Costello
070-717 84 49
glenncostello11@gmail.com

Dalakalendern

Glenn Costello
070-717 84 49
glenncostello11@gmail.com

 
 

Lokala fågelklubbar i Dalarna

Hovranområdets ornitologiska förening
Folkare ornitologiska förening
Tunabygdens fågelklubb
Falu fågelklubb
Leksands fågelklubb
Fågelklubben Vingarna

Andra naturvårdsföreningar

Naturskyddsföreningen i Dalarna
Skogsriskan
Entomologiska föreningen i Dalarna och Västmanland
Dalarnas Botaniska Sällskap

Kontakta DOF

Ordförande
Stig-Åke Svenson
070-56 11 201
stig-ake.svenson@telia.com

RRK
Urban Grenmyr
070-69 78 010
urban.grenmyr@gmail.com

Medlemskap
Bengt Eriksson
073-68 73 528
parus.major@telia.com

Redaktionen
FiD Redaktör - Svend Svarrer
072-21 02 097
svend.svarrer@gmail.com

Hemsida & Facebook - Glenn Costello
070-71 78 449
glenncostello11@gmail.com